Farnost Vyskytná nad Jihlavou

Římskokatolická farnost

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Adopce na dálku

V naší farnosti jsme se rozhodli připojit se k projektu Adopce na dálku. Podařilo se nám shromáždit dalších 14.000 Kč, takže již máme prostředky na zaplacení školného pro naše děti i pro rok 2012. Průběžně zveřejňujeme dopisy, které jsme od dětí dostali.


Prvním naším "adoptovaným" dítětem je chlapec jménem Paul Miiro, který je z Ugandy (East Africa).

Narodil se 1. března 2002, má tři další sourozence (9, 5 a 3 roky staré). Všichni žijí s rodiči. Paul je pokřtěný římský katolík. Oba rodiče pracují v zemědělství. Zatím chodí do školky St. Elizabeth. Jeho oblíbeným předmětem je matematika, koníčkem je fotbal. Doma nosí vodu a myje nádobí. Jeho zdravotní stav je dobrý.

Paul je velmi hodný, přátelský a slušně vychovaný chlapec. Učitelé ve škole ho mají rádi, je velmi bystrý a snaží se aktivně vystupovat v hodinách. Rád chodí do kostela, kde se často modlí a jednou by chtěl být farářem ve svém vlastním kostele.

V jeho rodině žije sedm lidí. Rodiče jsou nevzdělaní, a tak jim nezbývá nic jiného než pěstovat na poli nějaké plodiny, které se pak snaží prodat na trhu. V současnosti je ale množství plodin napadáno škůdci a možnosti výdělku na ostrově jsou malé. Nedostává se tak na základní potřeby v domácnosti a zaplacení školních poplatků.
Náš roční příspěvek je 7000 Kč.

 

 

Druhé dítě, které jsme se rozhodli podpořit ve studiu, je Fernandes Jackson z Indie.

Narodil se 25. dubna 1997 a má tři sourozence (30, 25 a 19 let). Je římským katolíkem. Jacksonův otec je pomocným stavebním dělníkem. Má zdravotní problémy, proto pracuje jen nepravidelně. Matka je negramotná a trpí dýchacími potížemi, proto se stará o domácnost. S rodinou žije starší sestra, kterou opustil manžel. Kromě obvyklých nákladů je třeba platit léky pro oba rodiče. Proto musel Jacksonův bratr opustit studia a začít pracovat.

Jackson je velmi ambiciózní chlapec. Studuje na soukromé škole v blízkosti domova. Do školy chodí denně. Teď chodí do osmé třídy. Jeho snem je studovat na vysoké škole. Rád hraje hru Kibaddi a jeho oblíbeným předmětem je "věda".

Náš roční příspěvek je 4900 Kč.

 

 

 

DOPIS OD „NAŠEHO DÍTĚTE“ JACKSONA FERNANDESE Z INDIE (Únor 2011)

Moji drazí,

Jsem rád, že vám mohu napsat svůj první dopis. Nejprve přijměte pozdravy ode mne a mé rodiny. Pracovníci Organizace nám sdělili, že mě hodláte podporovat v mých studiích. Moji rodiče jsou přešťastni a posílají vám srdečné poděkování. 

Rád bych vám napsal o mých studiích. Studuji v osmém ročníku. Naše škola se jmenuje Government Junior college (Státní střední škola). Učíme se šest předmětů. Moji nejlepší kamarádi se jmenují Swaroop a Darshan. Rád hraji kriket. Až dokončím školu, chtěl bych se stát policistou. Do školy chodím pěšky. Závěrečné zkoušky, na které se připravuji, máme v měsíci březnu.

Nyní o mé rodině, můj otec se jmenuje Dennis Fernandes. Pracuje jako zedník. Moje máma se jmenuje Lilly Mascarenhas. Je doma a stará se o nás. Mám dvě starší sestry a jednoho staršího bratra. Jmenují se Jyothi, Joshna a Jeevan. Doma máme psa a mnoho slepic. Svoji maminku mám moc rád.

Byl jsem moc šťasten, když jsem se dozvěděl, že se mohu účastnit všech táborů, pořádaných Organizací. Děkuji vám mnohokrát.

Žijeme v místě zvaném Thirthalli. Je to asi hodinu a třicet minut od Shimoga. Náš region se jmenuje Malnad. Míváme vždy období monzunových dešťů. Teď je u nás zima. Jaké období je teď u vás? Rád bych se dozvěděl něco o vás a vašich rodinách. Pěkně prosím, napište mi až budete mít čas.

Tímto vás líbám a končím tento dopis.

Váš syn, 
Jackson Fernandes

Dne 24. června 2011 nám došlo vysvědčení našeho adoptivního dítěte Miira Paula:

Matematika: výborný (98 bodů / 100 bodů) 
Angličtina: výborný (90/100)
Lugandština (mateřský jazyk): dobrý (70/100)
Náboženství: velmi dobrý (86/100)
Literatura: velmi dobrý (88/100)
Čtení: dobrý (38/50)
Psaní: velmi dobrý (42/50)

V červnu nám také došel další dopis od našeho druhého adoptivního dítěte Jacksona Fernandese:

Moji milovaní,
Obdržel jsem váš láskyplný dopis, omalovánky a kresby. Byl jsem velice potěšen vaším prvním dopisem a mohl jsem se dozvědět o vás a vašich členech rodiny. Též jsem se dozvěděl něco počasí ve vaší zemi. Ředitel naší společnosti (SMSSS) vám rovněž poděkoval za váš dopis.

Rád bych se zmínil o našem počasí. Začalo období dešťů. Léto bylo velmi horké. Všechny zemědělské plodiny byly zničeny. Na některých místech nebyl dostatek vody, jinde výpadky energie. Doufám, že se situace dostane pod kontrolu. Předpokládám, že je teď u vás léto. Všem vám přeji příjemné letní dny. Zajímalo by mě, kam se letos chystáte na prázdniny. Prosím napište mi.

Chtěl bych se s vámi podělit o novinky týkajících se mého studia. Dokončil jsem svoji poslední zkoušku osmého ročníku v březnu. Nyní jsem v ročníku devátém. K dispozici máte moje vysvědčení. Od června se opět otevřela naše škola. Do školy docházím pravidelně. Prosím, modlete se za moje studia. Společnost SMSSS mi pomáhá s mými školními materiály a poplatky. Ze srdce vám děkuji.

Po březnových zkouškách jsme měli dva měsíce letních prázdnin. Hrál jsem si s kamarády. Společnost SMSSS zorganizovala letní tábor. Úspěšně jsem se též zúčastnil. Byl jsem zde společně s přáteli. Byla to pro nás velmi zajímavá zkušenost. Téma, kterému nás učili, bylo: "Co je disciplína?" Byla nám dána některá jednoduchá pravidla, jak žít ukázněně. Díky vhodným příkladům nám byly předkládána tato pravidla, abychom si usnadnili cestu životem. Všichni jsme se na táboře modlili za naše sponzory. Den jsme hezky strávil s mými kamarády. Jsem společnosti SMSSS vděčný za to, že pro nás pořádají takové tábory.
Zde nyní končím svůj dopis.

Váš milovaný syn,

Jackson Fernandes

V listopadu 2011 jsme dostali od Jacksona Fernandese tento dopis:

21.listopadu 2011
Moji milovaní,

  s potěšením vám sděluji, že jsem obdržel váš dopis. Dostal jsem i dárek a vaše fotografie. Líbily se mi všechny dárky, které jste mi poslali. Z vašeho dopisu jsem se dozvěděl. že jste byli na Sněžce. Určitě jste se tam měli hezky.

Doufám, že jste obdrželi moje vysvědčení z minulého školního roku. Je mi ale jasné, že vás moje známky nepotěšily.. Laskavě mi prosím promiňte. Nyní jsem v devátém ročníku. Výuka je letos těžká. Modlete se prosím za mne. Většinu svého času věnuji studiu. Po pololetních zkouškách jsem měl dva týdny prázdnin tzv.: "Desara".

O prázdninách pro nás společnost SMSSS zorganizovala jednodenní kemp. Byl jsem zde společně s přáteli. Byl jsem šťastný, že jsem se zde s nimi mohl setkat. Strýček ze SMSSS nám přednášel na téma Život založený na hodnotách. V kempu se organizovalo mnoho dalších aktivit. S nadšením jsem se ho zúčastnili. Ani nevím, jak nám tam čas rychle utekl. V závěru kempu jsme se modlili za naše sponzory. Moc se mi tam líbilo.

Za několik dní budeme slavit naše nejoblíběnější sváteky Vánoce. Napište mi, jak se na tyto svátky připravujete. My se také připravujeme. Moje maminka peče doma cukroví. Na vánoce mi SMSSS předá dárek od vás. Z tohoto daru bych si rád koupil nové oblečení. Děkuji vám za vaši laskavou pomoc.

Období monsunu už je za námi. Začalo u nás zimní období. Vím, že je u vás také zima. Modlím se, aby vám nadcházející nové dny přinesly pokoj a úspěch do vašich životů. S přáním Radostných Vánoc a Zářivého nového roku 2012 končím svůj dopis. Posílám políbení vám všem.

Váš milující syn,

Jackson Fernandes

V červnu 2012 nám přišel tento dopis od Jacksona Fernandese:

Moji drazí,

jackson fernandes foto 2012 malpřišel mi od vás milý dopis s malými vánočními dárky (přání, kresby, vystřihovánky a vánoční ozdoby). S potěšením jsem si pročetl váš dopis. Pochopil jsem, že jste v prosinci neměli moc sněhu. Velmi pěkně jste mi vněm objasnili vaše vánoční zvyky. Děkuji. Na Vánoce 24. prosince se u nás vyzdobí dům a potom jdeme v nových šatech na štědrovečerní mši do kostela. Později doma rozkrojíme a jíme vánoční koláč. Následující den nám připraví maminka chutnou večeři. Společně sedíme a pochutnáváme si na jídle. Potom neseme cukroví našim přátelům.

Nyní jsem v posledním ročníku středoškolského vzdělání. Po té potřebuji vystudovat dva roky tzv. před- univerzitního studia a další tři roky na univerzitě. Pak teprve mohu nastoupit na policejní akademii. Zatím nemám další informace ohledně tohoto studia. Děkuji vám, že na mě v tomto ohledu myslíte.

Postoupil jsem z devátého do desátého ročníku. Společnost vám poslala moje vysvědčení a novou fotografii. Líbí se vám moje fotka? Myslím však, že vás moje známky mohly zklamat. Přijměte za to moji omluvu. Tento rok musím složit závěrečné zkoušky. Potřebuji hodně vašeho požehnání. Modlete se prosím, aby se mi to podařilo. Z vaší laskavé pomoci jsem obdržel všechny své školní pomůcky. Děkuji vám za ně.

Společnost mě poslala na čtyřdenní pobytový tábor. Tábora se účastnili studenti i z jiných středisek. Měli jsme úžasné duchovní cvičení. Všechny aktivity, které se zde konaly, mi přinesly hojné požehnání. Náš vedoucí hodně mluvil o duchovních hodnotách. Naučili jsme se o důležitosti těchto hodnot v našem životě. Též jsem se za vás hodně modlil.

V naší oblasti skončilo léto a začal monzun. Léto bylo přespříliš horké. Mnoho států muselo čelit nedostatku vody. Lidé neměli dostatek pitné vody. Mnoho z nich ztratilo práci, kvůli častým výpadkům energie. Půda naprosto vyschla. Nynější déšť ji ochladí a zvlhčí.

Kam se chystáte v létě? Co dělají teď děti ve vaší zemi? S přáním krásných prázdnin končím svůj dopis.

Váš syn

Jackson Fernandes

V červenci 2013 přišel další dopis od Jacksona Fernandese:
 
Obdržel jseme od vás milý dopis společně s obrázkem anděla a obrázků od vašich dětí. Z dopisu jsem se dozvěděl mnoho věcí.. Posílám vřelé pozdravy vašim dětem a upřímné pozdravy všem mým tetičkám a strýčkům vaší farnosti a všem členům rodiny. Velice mne zasáhlo, když jsem se dozvěděl, že váš kněz otec Jeroným Hoffman zemřel při dopravní nehodě. Upřímně se modlím, aby jeho odešlá duše našla věčný mír.
Rovněž jsem se dozvěděl něco z vašeho prostřdí. Sledoval jsem v televizi zprávy o husté sněhové nadílce v mnoha zemích během minulé zimy. A vím, že jste bezpečně vyvázli ze všech těchto pohrom.
 
Vloni jsem jsem absolvoval desátou třídu a v březnu vykonal závěrečné zkoušky. Hodně jsem se na ně připravoval.Společnost SMSSS rovněž uspořádala orientační kampus pro studenty desátého ročníku. Na kampusu se probíralo mnoho dúležitých věcí. Učitelé ze středních škol nám vysvětlovali správnou metodu, jak vyplňovat testy. Předali nám každému knížku - průvodce s odkazy. Tato knížka  mi byla velkou pomocí k přípravě na zkoušky. Ještě čekám na výsledky. SMSSS vám pošle mé výsledky společně s novými fotografiemi. Budou vám nadále psát o mých studijních výsledcích. Velice potřebuji vaše modlitby.
 
V létě společnost SMSSS pořádala pobytový tábor, kde jsem byl také. Hráli jsme mnoho her a naučili se spousty akčních písní ve skupinách. Díky akčním písničkám, které se mi líbily, jsem se seznámil s novými kamarády. Tentokrát jsme se na táboře učili více o sebepoznávání, stanovování si cílů, vedení a o našem místě v komunitě. Přivítal jsem všechny informace, které jsem obdržel. Večer jsme měli hodně zábavných pořadů. Musím poděkovat společnosti SMSSS, že pořádají tak užitečné tábory pro nás.
 
Co se týče počasí, tak po zimě a létě, jsme nyní na začátku monsunu. Kéž by mám déšť přinesl více radosti Celé léto bylo nesnesitelné horko, což způsobilo akutní nedostatek vody a výpadky energie. Většina cen zeleniny a jídla velmi podražila, což lidem působí velké starosti.  Teď je atmosféra mnohem lepší. Dozvěděl jsem se, že je u vás nyní začátek léta. S přáním příjemného léta končím svůj dopis.
 
Váš milující
 
Jackson Fernandes

DOPIS OD JACKSONA FERNANDESE, listopad 2013

Moji drazí,

Váš milující Jackson vám píše tento dopis. Společně s tímto listem posílám pozdravy v novém ročním období. Obdržel jsem váš milý dopis a v něm jsem se dozvěděl, že i vy jste dostali moje psaní . Pochopil jsem , že v měsíci červenci a srpnu mají děti prázdniny. Rovněž jste s zmínili o organizaci školní školního roku a prázdninách. V naší zemi máme první pololetí od června do října. V říjnu jsou dva týdny prázdnin. Druhé pololetí je od listopadu do dubna. Poté jsou dva měsíce prázdnin.
Dočetl jsem se, jak jste o prázdninách jezdili na kole. Děkuji za vaše modlitby. Posílám vřelé pozdravy vašim dětem.

Nyní studuji první ročník před-univerzitního kurzu na Tunga PU College. Zvolil jsem si obchodní obor. V tomto kurzu studuji jazyk  Kannada, angličtinu, ekonomii, historii, účetnictví a podnikání. Tyto předměty jsou náročné. Velmi se snažím. V srpnu jsem skládal mezi-semestrové zkoušky. Složil jsem je všechny. Nyní se připravuji na závěrečné zkoušky.

V říjnu pro nás zorganizovala SMSSS jednodenní kampus. Zúčastnil jsem se ho se svými přáteli. Posledně jsem byl nadšen pobytovým kampusem. Tentokrát jsem si opět našel kamarády. Skrze morální ponaučení nám  přednášeli o důležitosti dobrých životních návyků. Měli jsme zde rovněž spousty aktivit. Účastnil jsem se všech. V závěru kampusu jsme se modlili za naše rodiče- sponzory a za jejich zdraví. Pobyt zde se mi moc líbil.

Monzun již skončil. Déšť způsobil v naší zemi obrovské tragedie. Sesuvy budov, povodně odnesly domy. Mnoho lidí z toho následně zemřelo. Úroda byla rovněž zničena. Vloni jsem si dělali starosti kvůli nedostatečnému dešti. Teď už začala zima, tak jsme veselejší. Připravujeme se na slavnost narození Ježíška. Předpokládám, že jste začali s nákupem dárků pro vaše drahé. Posílám celé vaší farnosti vánoční  novoroční přání ! Z vašeho finančního daru si rovněž pořídím nový oblek. Doufám, že jste se z mého dopisu něco dozvěděli.  S očekáváním vaší odpovědi uzavírám toto psaní.

Váš syn

Jackson Fernandes

Červencový dopis z roku 2014 od Jacksona Fernandese:

Moji drazí,

Z vašeho dopisu jsem se dozvěděl něco o počasí ve vašem regionu a o slavení štědrého večera.

Obdržel jsem váš dopis společně s dárky. Moc se mi líbily. Děkuji. Měl jsem radost z fotek dětí. Moje rodina vás všechny pozdravuje. 25. dubna jsem oslavil své narozeniny.

S vaší laskavou pomocí jsem si mohl koupit nezbytné věci na tento rok a rovněž zaplatit školné. Mnohokrát děkuji. Po závěrečných zkouškách na konci 11. ročníku jsem měl dva měsíce prázdnin. Tyto prázdniny jsem strávil doma a hraním s kamarády.

Současně mě společnost SMSSS informovala o táboru. Zúčastnil jsem se ho společně s přáteli z mé vesnice. Tábor jsme začali modlitbou. Jedna pracovnice nám mnoha příklady vysvětlila, jak správně používat moderní přístroje. Po výuce jsme se učili nové akční písně a nové hry. Na konci było focení a tuto fotku vám posílám. Líbí se vám?

Jak jsem již dříve informoval, studuji první rok před-univerzitní kurz. Bohužel jsem neudělal zkoušku. Ale chystám se na opravnou zkoušku a za tím účelem navštěvuji soukromé hodiny.

Léto tady už skončilo a začalo období monzunů. Sluníčko v létě svítilo a pražilo až moc. Následkem toho jsme měli problémy s dodávkou vody i energie. Ale už začalo pršet a vzduch je příjmně chladivý. Dozvěděl jsem se, že máte teď prázdniny. Prosím napište mi, jak jste tyto prázdniny strávili. Přeji vám hodně štěstí a klidu v tomto období. Tímto končím svůj dopis.

Váš drahý syn,

Jackson Fernandes